CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

CO WARTO ZOBACZYĆ W KILKENNY? – zwiedzanie + fotorelacja

CO WARTO ZOBACZYĆ W KILKENNY? – zwiedzanie + fotorelacja

Wczoraj w końcu wybrałam się do Kilkenny. Miasta, które wiele razy ktoś mi polecał. Nie raz słyszałam ze to jedno z ładniejszych miast w Irlandii. W końcu miałam okazję się temu przyjrzeć i zdecydować czy rzeczywiście tak jest.

Kilkenny oddalone jest od mojego miasta o siedemdziesiąt kilometrów. Więc godzina jazdy samochodem i jestem na miejscu. Po drodze odwiedziłam jeszcze jedno małe urokliwe filmowe miasteczko, ale o tym będzie następnym razem. W drodze patrzyłam dokładnie co zobaczyć i zwiedzić, bo lubię mieć to w miarę możliwości zaplanowane. Wtedy o wiele lepiej wygląda wycieczka. Nawet tak krótka jak ta.

Kilkenny to miasto położone w południowo-wschodniej Irlandii. Liczy około 25 tysięcy mieszkańców i jest popularne wśród turystów. Przez miasto płynie rzeka Nore jedna z tzw. trzech sióstr. (pozostałe dwie to Barrow i Suir). Pierwsze wspomnienia o tym mieście były już w ok.1085 roku znalezione w Kronice Czterech Mistrzów. Ciekawostką jest to, że w latach 1641-1649 miasto było stolicą Irlandii! W 2017r. miasto zostało ocenione na 12 miejscu w rankingu najczystszych miast w Irlandii, ale ja będąc tam dałabym mu wyższą ocenę, bo nie mogłam się do niczego przyczepić. Kilkenny to miasto festiwali i imprez plenerowych, co roku m. in. odbywa się tam Kilkenny Arts Festival. Czyli festiwal muzyki i artystów z całej Irlandii i nie tylko. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest zamek. Ja nie wchodziłam do środka, ale słyszałam, że warto go zwiedzić. W okres letni odbywają się tam pikniki.

Miejsca warte odwiedzenia to:

  1. Kilkenny Castle – budowę rozpoczęto w 1195r i jest jednym z najsławniejszych zamków w Irlandii. Wstęp do środka to koszt 7 euro dla osoby dorosłej. Więcej informacji o godzinach otwarcia znajdziecie na tej stornie.
  2. Galeria Butlera – znajdziemy tam wiele wystaw poświęconych Irlandzkim artystom; muzeum sztuki współczesnej. Ją muszę odwiedzić następnym razem.
  3. The Hole In the Wall – XVI wieczna tawerna, która mieści się w najstarszej kamienicy w Irlandii.
  4. Smithwick’s Experience– wycieczka po browarze Smithwick’s, fani tego piwa na pewno będą zadowoleni z wycieczki, ponieważ jest tam także degustacja tego trunku. Wstęp dla dorosłych 13 euro. Warto kupić bilety online, aby nie stać w kolejkach i zaoszczędzić pieniądze. Więcej informacji tutaj.
  5. Katedra św. Kanizjusza i pobliska wieża – jest to najważniejszy obiekt religijny w mieście i warto zajść do wieży, na jej szczycie znajduję się punkt widokowy na miasto, a co ciekawe zbudowano ją w 849r!
  6. Kyteler’s Inn – jeden z najstarszych pubów w Irlandii – 1324r, z tym pubem wiążę się legenda czarownicy z Kilkenny. O niej napiszę niebawem.
  7. Kilkenny Medival Mile – jest to obszar pomiędzy katedrą św. Kanizjusza, a zamkiem Kilkenny. Obejmuję najważniejsze budynki w mieście. Warto kupić kawę i pospacerować tym „średniowiecznym” szlakiem.

Oczywiście w okolicy i w samym mieście na pewno jest o wiele więcej miejsc wartych zobaczenia. Niestety czas gonił, a na pewno tam wrócę. Mieszkam nie tak daleko więc czemu nie. Poniżej fotorelacja z tego pięknego miasta i mój mini plan zwiedzania z komentarzem.

 

 

 

Główna ulica miasta przystrojona na Dzień Świętego Patryka

 

 

Mijam sławny pub Kyteler’s Inn o którym wspominałam
Skręcam w ulicę Jame’s Street i kieruję się do St.Mary’s Church z 1205r.

 

Mijam piękne kamienice

 

Oraz browar Smithwicks

 

Idę w stronę zamku

 

Uwielbiam taki styl kamienic <3

 

Chwile potem już wiem, że się nie zgubiłam
Główna brama zamku

 

Widok na dziedziniec i ta piękna zielona trawa!

 

 

Kieruję się w strone rzeki i mostu John’s Bridge
Widok na zamek od strony rzeki poza terenem zamku

 

Wracając do auta

 

Miasto jest urokliwe przez wąskie tajemnicze uliczki pomiędzy budynkami. Ja najbardziej byłam zachwycona widokiem na zamek z mostu John’s Bridge. Był niesamowity! Koniecznie pojedźcie do tego miasta, gdy będziecie w Irlandii i obczajcie miejsca, które Wam poleciłam. 🙂

 

 

Częściej spotkamy się tutaj 🙂

 

 1 thought on “CO WARTO ZOBACZYĆ W KILKENNY? – zwiedzanie + fotorelacja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: