CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA. CO TO ZA ŚWIĘTO?

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA. CO TO ZA ŚWIĘTO?

Dzień Świętego Patryka w Irlandii to jedno z najważniejszych świąt w roku. Parady, pokazy, wszędzie zielone stroje i super humory dopisują Irlandczykom podczas tego dnia. Ale co to właściwie znaczy, kim był ten Patryk, co zrobił i dlaczego akurat on jest tak ważny dla Irlandczyków?

figurka

Dzień świętego Patryka (ang. Saint Patrick’s Day) obchodzimy 17 marca.  Jest on patronem Irlandii. Początkiem obchodów tego dnia była parada w Bostonie w 1737r. 

KIM BYŁ ŚWIĘTY PATRYK?

Data urodzenia św. Patryka nie jest do końca ustalona. Rożne źródła podają dwie daty. 385r albo 389r. Miejsce zamieszkania podawane są Walia, albo Brytania. Był synem diakona. A jego dziadek był kapłanem. Gdy miał 16 lat został uprowadzony i przewieziony do Irlandii, gdzie pracował jako pastuch. Po kilku latach udało mu się wrócić do swojego domu. Uciekł na statku. Przeszedł święcenia kapłańskie i miał misję wrócić do Irlandii, aby przemienić ten kraj na chrześcijański. Wszystko dzięki natchnieniu od Boga. Jego przygotowania do tej misji trwały bardzo długo i dopiero po kilku latach doświadczeń i nauki wrócił do Irlandii nawracać kraj. Jego praca przyczyniła się do chrystianizacji środkowej,północnej oraz zachodniej części wyspy. Dzięki niemu także działalność kościelna nabrała lepszą formę. Założył wiele klasztorów i kościołów. Wszyscy uważali go za osobę z nadprzyrodzonymi siłami ponieważ uzdrawiał ludzi oraz przywracał wzrok ślepcom. Jest wiele legend opowiadających o tych wydarzeniach. Zmarł prawdopodobnie w 461 roku. Ale data śmierci św. Patryka była jedną z najbardziej kontrowersyjnych spraw w wczesnośredniowiecznej Irlandii.

 

 

LEGENDY O ŚWIĘTYM PATRYKU

Jest wiele legend opowiadających o jego cudach. Jedna z nich dotyczy  koniczyny. Czyli jednego z symboli Irlandii. On tym znakiem tłumaczył ludziom dogmat o Trójcy Świętej.

Istnieje także tzw. czyściec św. Patryka w Lough Derg. Miał on schodzić do dziury w ziemi i tam myśleć o karach dla grzeszników. To miejsce istnieje na prawdę i co roku przyjeżdża tam wiele turystów i pielgrzymów. Kompleks klasztorny znajduję się na małej wysepce.

Wypędził także węże z Wyspy za pomocą drewnianej laski. Wystraszył je i popędził prosto do morza i zakazał wracać. Lecz jeden z węży był bardzo uparty i nie chciał wracać do morza. Patryk przechytrzył go, kazał wejść do skrzynki, lecz gad początkowo uparty mówił mu, że skrzynka jest dla niego za mała, po namyśle, aby udowodnić to, że on ma rację wszedł do niej a św.Patryk wyrzucił go do morza.

17 marca to najważniejszy dzień w kalendarzu u Irlandzyków. W ten dzień Guinness leje się strumieniami w każdym pubie na każdej ulicy. Wszędzie jest głośno i każdy ma na twarzy uśmiech. W wielkich miastach przechodzą parady, a najważniejszym kolorem jest zielony. Jest to dzień wolny od pracy.

Dzień Świętego Patryka jest także świętowany w innych krajach. Największa parada jest w Nowym Jorku. Najważniejsze budynki na świecie np: Biały Dom – woda z fontanny zmienia kolor na zielony, Empire State Building – świeci się na zielono, London Eye – też ma kolor zielony. Ach i zapomniałabym. W Polsce także Pałac Kultury i Nauki wdziewa zielone barwy, szczerze mówiąc nigdy tego nie widziałam, ale kiedyś to sprawdzę!

W sklepach już roi się od dodatków, słodyczy, figurek, pocztówek  i innych pamiątek z symbolem koniczyny, albo leprikonami – małe skrzaty. Ja rok temu kupiłam te fantastyczne okulary, ale niestety nie było mi dane uczestniczyć w paradzie w moim mieście ponieważ byłam w pracy.

Mam nadzieję, że w tym roku w końcu uda mi się załapać na paradę i będe razem z Nimi spędzać ten szczególny dzień, W końcu to najważniejszy dzień w ich kalendarzu, nie mogę tego przegapić! Enjoy!

 

EDIT

tutaj znajdziecie informacje o aktualnych paradach i organizowanych imprezach na cześć Św.Patryka

http://www.stpatricksfestival.ie/events

dealzozdoby

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: