CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

NAJPIĘKNIEJSZA BIBLIOTEKA W IRLANDII – TRINITY COLLAGE

NAJPIĘKNIEJSZA BIBLIOTEKA W IRLANDII – TRINITY COLLAGE

Jeden z najlepszych uniwersytetów w Irlandii, czyli Trinity Collage w Dublinie. Ma do zaoferowania nie tylko dobre kierunku studiów, czy bardzo dobre opinie absolwentów. Wiele turystów kręci się na terenie kampusu z innego powodu. Znajduję się tam najpiękniejsza i największa biblioteka w Irlandii. Jeśli ktoś z Was uwielbia Harrego Pottera to to miejsce jest idealne dla Was!

 

Old Library odwiedziłam dopiero nie dawno i całkiem przypadkiem, mimo że chciałam iść do niej już bardzo dawno.  Na początku sądziłam, że jest ona w innym miejscu i nie mogłam jej znaleźć. Ale dojście do niej to jest jedna z prostszych dróg na świecie. Będąc w Dublinie wystarczy skierować się na teren uczelni Trinity Collage, jest to w samym centrum Dublina. Przechodzimy obok sławnego dzwonu i skręcamy w prawo i to już, zaraz wchodzimy do biblioteki.

Biblioteka ma ponad trzysta lat i jest największą biblioteką w kraju.  Na samym wejściu trafiłam na wystawę „The Book of Kells Exhibition” na której był wystawiany sławny manuskrypt (z 800 roku) z Kells. Wchodząc na pierwsze piętro już prawie znajduję się w miejscu do którego chciałam dotrzeć. Wchodząc do biblioteki czuję zachwyt oraz kojarzy mi się to miejsce z Harrym Potterem. Bardzo podobne miejsce było w Hogwarcie. Od tamtej pory nie mam ochoty stamtąd wyjść i oglądam każdy zakamarek po zakamarku.

Głowna sala biblioteki to The Long Room. Na 65 metrach jest ponad 200.000 książek. Nie, nie pomyliłam się. Znajduję się w Niej największy księgozbiór Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. ‚ To miejsce imponuje ludziom na całym świecie i oprócz mnie było tam wiele osób z całego świata. Wchodząc po lewej stronie i prawej widzimy marmurowe popiersia osób najbardziej znanych irlandzkich twórców. Ciekawostką jest, że popiersia są tylko mężczyzn. 

 

 

 

Wystawiona jest także kopia z 1916r. oficjalnej proklamacji niepodległości.

Prócz książek znajdziemy tam jedną z najcenniejszych skarbów Irlandii. Harfę z XV wieku. Jest ona najstarsza w kraju wykonana z dębu i wierzby i ma 29 mosiężnych strun. Jeśli ktoś nie wie Harfa to wzór godła Irlandii.

Godziny otwarcia Biblioteki 

8:30-17:00

Koszt wejścia do biblioteki ( bilety online są tańsze )

11- 14 euro

Więcej informacji znajdziecie na tej stronie. Można na niej od razu kupić bilety.

Więcej o Trinity Collage czyli najlepszym uniwersytecie w Irlandii przeczytacie niebawem.

 

Koniecznie odwiedźcie to miejsce jak będziecie w Dublinie. Będziecie zachwyceni. I nie pożałujecie spędzonego tam czasu. Ja byłam tam bardzo długo, ale oglądałam każdą rzecz. Ja powtarzam byłam zachwycona!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: