CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

SZPITAL DLA FOK – COURTOWN

SZPITAL DLA FOK – COURTOWN

Courtown to małe miasteczko liczące 2311 osób – rok 2011. Więcej o Nim pisałam tutaj. W sumie byłam tam kilka razy. Port, deptak, piękna plaża, nic nigdy nie przykuwało mojej uwagi, aż do dziś. Odwiedziłam „Seal Rescue”, czyli szpital dla fok. Są one często znajdywane są na brzegach po huraganach, których na wschodnim wybrzeżu jest bardzo dużo. Jak można im pomóc? Czy można je zaadoptować? I dlaczego szpital jest otwarty na zwiedzanie dla turystów?

Byłam tym miejscem oczarowana! Gdybym mieszkała bliżej z chęcią zostałabym tam wolontariuszem i pomagała tym pięknym stworzeniom dojść do zdrowia. Szpital dla fok jest miejscem w którym zostało moje serce. Ciężko było mi opuścić ten malutki obiekt znajdujący się w małym mieście na samym jego końcu. Kilka razy byłam tam, lecz nigdy nie usłyszałam o tym miejscu. Miejscu w którym zmienia się życie istot, które potrzebują Naszej pomocy.

courtown szpital

INFORMACJE DLA TURYSTÓW

„Seal Rescue”  jest otwarte codziennie od 10:00 do 17:00.

Wstęp jest darmowy. Miejsce to utrzymywane jest tylko z donacji. Pomagają tam wolontariusze oraz prowadzony jest sklep w którym możemy zakupić pamiątki z fokami z ośrodka, „zaadoptować” fokę albo wrzucić do puszki naszą pomoc.

W przewodniku TripAdvisor znajduję się na pierwszym miejscu z pięciu w mieście Courtown.

Miejsce jest przyjazne dla dzieci i na pewno nie będą one się tam nudziły.

Nie polecana jest podróż tam z psem oraz innymi zwierzętami.

W ośrodku należy zachować ciszę oraz spokój.

Poznamy tam pacjentów szpitala, ich imiona, historię oraz miejsce ich znalezienia.

JAK WYGLĄDA OŚRODEK ?

W ośrodku znajdziemy trzy duże baseny, miejsce dla turystów i odwiedzających, boxy dla fok z wannami oraz miejscem do figlowania, sklep z pamiątkami, miejsce do edukacji o fokach i informacjach o nich, kuchnia oraz toalety. Jeśli ma się więcej czasu można usiąść i popatrzeć się na życie codzienne tych stworzeń, „Seal Rescue” zajmuje się zajmowaniem się chorą foką, przywróceniem jej do zdrowia i wypuszczeniem znowu na wolność.

Po znalezieniu foki i przetransportowaniu jej do ośrodka. Jest ona ważona, dokładnie badana i sprawdzana, jej rany zostają zabezpieczone, dostaję pokarm oraz wodę. Chore foki są odizolowywane od innych, są poddane indywidualnemu leczeniu. Niektóre z nich są specjalnie karmione „zupą” przez rurkę, ponieważ nie są w stanie inaczej przyjmować pożywienia. Specjalny personel wyszkolony w takich sytuacjach na bieżąco kontroluje stan takiej foczki. W boxach mają idealne warunki do powrotu do zdrowia. Jeśli ich stan się polepsza. Są zdrowe, wolne od urazów, jedzą normalnie i mają odpowiednią wagę. Są wypuszczane do basenów, gdzie powoli uczą się ponownego życia w grupie. Wtedy następuję ograniczenie kontaktu człowieka z nimi do minimum po to aby dobrze przygotowały się do życia w morzu.

wielkości jakie osiągają dorosłe osobniki od momentu narodzin w zależności od gatunku
                       wielkości jakie osiągają dorosłe osobniki od momentu narodzin w zależności od gatunku

JAK POMÓC?

wolontariat,

wpłaty przez internet,

„adopcja” foki,

spędzenie dnia „za sceną” w ośrodku z fokami,

sponsoring,

zakupy w sklepie z pamiątkami.

Więcej informacji znajdziemy na ich stronie —-> tutaj

Jeśli odwiedzicie Irlandię gwarantuję, że to będzie fantastyczne doświadczenie i w jakiś sposób kwestia do rozmyśleń. Czasem krzywda zwierząt zależy tylko od ludzi, bo oni źle z nimi postępują, oraz nie dbają o środowisko, gdzie zwierzęta mają problem z przetrwaniem, np: plastikowe butelki, nie pomagają w polepszaniu się ich warunków życia, a w morzu jest ich pełno. Bardzo się ciesze, że powstał taki ośrodek i wzrasta jego popularność. Warto odwiedzać takie miejsca, aby Nasza świadomość rosła i aby zwierzęta żyjące obok Nas miały szansę do zdrowego życia i godnego powrotu do zdrowia.

Koniecznie pojedźcie tam, gdy będziecie w Irlandii. Mam nadzieję, że to miejsce tak samo Was oczarowało jak mnie.  Myślę, aby zrobić mapę i pozaznaczać miejsca godne uwagi, bo jest już ich coraz więcej i wygodniej by było przy planowania trasy na zwiedzanie!

Poniżej więcej zdjęć 🙂

szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok szpital dla fok

 

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: