CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

JAK IRLANDCZYCY OBCHODZĄ HALLOWEEN?

JAK IRLANDCZYCY OBCHODZĄ HALLOWEEN?

Już dziś wielkie świętowanie i cukierków rozdawanie. W sumie nie wiem co mi się wzieło na rymowanie, bo nie jest to moja dobra strona i zawsze przegrywam, gdy losuję tą konkurencje w świetnej grze planszowej Party Time. – Koniecznie ja sprawdźcie jak jeszcze jej nie znacie!  Mój grafik w tym tygodniu wygląda tak, że będe kolejny rok Halloween spędzać w pracy. I chociaż chciałabym się przebrać i poczuć ten klimat, to zostaję mi tylko kupić sobię maskę i po 22-giej poparadować w niej po ulicy wracajac z pracy do domu. Taki mój biedny los. Może za rok się uda. A tymczasem…

 

 

Świeto Halloween od zawsze budziło wiele kontrowersji. Z jednej strony ma wiele zwolenników, z drugiej wiele osób jest przeciwników, bo jest to sprzeczne z tradycjami chrześcijańskimi. Tutaj w kraju chrześcijańskim dosyc huczno obchodzi się to święto. I jeśli 31-go października nie zapuka do Ciebie żaden potworek prosząc o cukierki to jesteś osobą wyjątkową i możesz poczuć się smutno. Tak czuję się ja.

Nigdy nie obchodziłam Halloween i nadal nie biorę zabardzo udziału w tym dniu. Może dlatego że zazwyczaj cały dzień jestem w pracy i jedyna rzecz na jaką mam ochotę po dwunastu godzinach stania to iść spać i nie myśleć o tym co mnie ominęło. Szał zakupów zaczyna się tutaj już kiedy wybija 1 pażdzienika. W sklepach pojawiają się stroje, maski, dodatki do ubrań, różne peruki, sztuczna krew, pająki, oraz słodycze. Możemy już wtedy obserwować biegające dzieci po sklepie, które są obładowane wszystkim co ma tylko związek z Halloween i biednych rodziców, którzy wyciągają swoje portfele z kieszeni i płacą za przyjemności swoich pociech.

Zasady święta są proste. Należy wyglądać bardzo paskudnie i tak samo ma wyglądać nasza okolica. Najlepiej aby kogoś wystraszyć. A później pozbierać cukierki, albo porobić niemiłe psikusy.

POCHODZENIE SŁOWA HALLOWEEN

Halloween, pisane też jako Hallowe’en to jest krótsza wersja „All Hallow Even”. Co oznacza dokładnie Wigilię Wszystkich Świętych.  W kalendarzu Celtów ta data wskazuję noc czarownic i ostatni dzień roku. Zwyczaj świętowania Halloween pochodzi z Irlandii i dopiero potem powędrował, aż do Stanów. Czy jest coś w tym dziwnego? Może to, że większość z Nas uważa, że jest na odwrót. Ja też długi czas uważałam, że to święto pochodzi z moich ukochanych Stanów. Potem poczułam rozczarowanie.

Słowo to wywodzi się od celtyckiego obrzedu – Samhain, które oznacza koniec lata.  Obrzędnicy uważali, że tego dnia następuje moment połączenia się świata żywych i umarłych. Otwiera się portal, z którego można było przejśc z drugiego świata na nasz ziemski. Celtowie zapraszali do swoich domów dobre duchy, a złe odpędzali i odstraszali wszelkimi możliwymi sposobami.

Za tem dzisiejsze przebieranie się oraz drążenie dyń ma za zadanie odstraszyć złe dusze od naszego domu.

LEGENDA HALLOWEEN Jack-o-Lantern

Dawno temu w Irlandii mieszkał sobie farmer. Bardzo chciwy i kłamliwy, który sądził, że oszuka innych ludzi, a w szczególności diabła. Pewnego dnia, sąsiedzi przyłapali go na kradzieży. Gdy, Jack przed nimi uciekał spotkał postać, która powiedziała mu, że czas jego się skończył. Chciał, aby Diabeł zamienił sie w monete. On zapłaci za skradzione łupy, a Diabeł zmieni się w pył i sąsiedzi zaczną się kłócić między sobą, kto ukradł pieniądze. Diabeł zamienił się w monetę i wskoczył do sakiewki Jacka. Jack jednak nie chciał wcale wypuszczać Diabła i dopiero pod szantażem, że nigdy on nie zabierze jego duszy wypuścił go na wolność. Gdy, przyszedł na niego ziemski czas, Jack zmarł i jego dusza nie miała gdzie się podziać. Do Bram Nieba nie został wpuszczony ponieważ, był oszustem. Do Bram Piekieł nie został wpuszczony, ponieważ Diabeł trzymał danej obietnicy. Wziął niedojedzoną rzepę i położył w niej palący się węgiel i ruszył w drogę szukać swojego miejsca. Z czasem rzepa została zastąpiona dynią i od tamtej pory dynia z paląca się świeczką w środku ma symbolizować pamiątkę po duszach tych, ktorzy po śmierci nie zaznali spokoju.

HALLOWEENOWE OBRZĘDY

1.Wycinanie Jack O Lantern

Wycinanie z Dyni strasznych min i stawianie jej w oknie jest obowiązkowym punktem Haloweenowego szaleństwa. Znajdziemy ją w prawie każdym oknie.

2. Przebieranie się

Kostiumy w sklepach są przerożne. I można je dostać w rozmiarach i fasonach jakie sobie tylko zamarzymy. Przebieranie się pochodzi od tradycji tańczenia przy paleniskach, aby ostraszyć złe duchy, które w Tą Noc schodziły na ziemię, aby wejść w ciała żywych. Tańcząc wokól palenisk i robiąc hałas Irlandzycy mieli nadzieje na odstraszenie nieproszonych gości.

3. Trick or Treat

Czyli po prostu cukierek albo psikus. Prosta zasada, którą dzieci uwielbiają. Rozpoznanie domów jest proste. Jeśli widzimy jakiekolwiek gadżety powiązane z Halloween wiemy, że możemy tam szukać słodyczy. A Goście powinni byś godnie obdarowani, aby nie zrobili Nam jakiegoś psikusa. Gdybym była dzieckiem i obchodziła to święto sądze, że to byłby mój ulubiony dzień w roku. Kto by sie nie cieszył z torebki słodyczy?

4. Boobing For Apples

Tą grę nie raz możemy zobaczyć na Amerykańskich filmach. Wyciąganie jabłek z ponczu, jest chyba najsławniejszą grą Halloweenową. Wyłowienie jabłka z miski ustami nie nadgryzając go ma Nam przynieść szczęście w nadchodzącym roku.

5. Scary Farm

Młodzież prócz malowania się, przebierania się chętnie chodzi także do strasznych farm, które robione są specjalnie na okazje Halloween. Farmy są tworzone na dużym terenie i wyglądają jak plan filmowy. Tworzone są tam specjalne scenerie.

 

Halloweenowe Przysmaki

Caramel Apples –  czyli jabłka maczane w karmelu. Kaloryczna prosta super przekąska. Najlepiej po zanurzeniu jabłka obtoczyć je w dodarkowych posypkach!

Barmbrack Cake –  ciasto podobne do Naszego polskiego keksa! Smaruję się je masłem i je. Należy pamiętać, aby w środek wsadzić wróżby, które pomogą Nam poznać przyszłośc przyszłego roku.

Pumpkin Pie – Dynia jest obowiązkowym warzywem na stole z przekąskami, prócz ciasta można przygotować wiele innych rzeczy, np muffinki.

Corn Carmel – czyli karmelowy popcorn! Idealna słodka przekąska do siedzenia i wróżenia sobie przyszłości.

A w dodatku niedaleko Wexford mamy farmę na której znajdziemy wielki wybór dyń, ale nie tylko. Jest tam alejka stworzona do jesiennych spacerów, przejażdżki końmi dla dzieci oraz miasteczko Czarownic. Miejsce jest otwarte przez cały okres Halloweenowego Szaleństwa od 12 do 18. Więcej informacji znajdziemy pod adresem AppleFarm

 

Z racji dużej ilości pracy dodaje mało treści, ale niedługo posrty będą regularnie dodawane dwa razy w tygodniu 🙂

 

 

źródła zdjęć

Halloween Spooky Spider Deviled Eggs http://www.geniuskitchen.com

Pumpkin   https://www.mykidstime.com

 2 thoughts on “JAK IRLANDCZYCY OBCHODZĄ HALLOWEEN?”

  • Też nie zdawałam sobie sprawy, że to święto pochodzi z Irlandii i jest powiązane z kulturą celtycką! Co prawda ostatnio trafiłam w książce na święto Samhain, nawet nie wiedziałam, że autorka wykorzystała prawdziwy obyczaj 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: