CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

5 RZECZY KTÓRYCH BYĆ MOŻE NIE WIESZ O IRLANDII

5 RZECZY KTÓRYCH BYĆ MOŻE NIE WIESZ O IRLANDII

Kiedy wyjedżam do jakiegoś miejsca zazwyczaj interesuję się nie tylko tym co warto odwiedzić, ale także tym jakich informacji jeszcze nie wiem o danym miejscu. Zazwyczaj wyszukuję bardzo dużo stron na których szukam ciekawych faktów oraz mało znanych miejsc, które warto odwiedzić. Dlatego też mam nadzieję, że taki cykl faktów Wam przypadnie do gustu, a więc… Czego jeszcze nie wiesz o Irlandii?

 

 

 

 

1.W Irlandii obowiązują dwa języki urzędowe. Jest to język angielski oraz irlandzki. Angielski jest tutaj mimo wszystko głównym językiem i jest to jedna z niewielu rzeczy która ostała się tutaj po okupacji brytyjskiej. Mimo wszystko zdarzają się małe miasteczka i wioski gdzie nie umiejąc irlandzkiego nie ma co liczyć na znajomości.

 

2.Tylko w Dublinie są używane kody pocztowe. Poza stolicą zazwyczaj podanie adresu, numeru domu i hrabstwa w zupełności wystarczy. Poza stolicą zielonej wyspy można znaleść tzw. „eircode”, czyli w skrócie numer danego domu. Czasami wpisanie owego kodu np. w Google Maps wystarcza do znalezienia danego miejsca.

 

 

 

 

3.Tablice rejestracyjne w autach nie są przypadkowe i są one niezmienne na całe „życie” danego samochodu lub innego pojazdu. Wyglądają one mniej więcej tak: XXX-YY-ZZZZZZ. Kolejno „X” jest rokiem pierwszej rejestracji pojazdu (od 2013r. używa się również oznaczenia połowy danego roku z racji zwiększonej ilości samochodów np. 131 co znaczy że pojazd został zarejestrowany w pierwszej połowie 2013r.). Drugie w kolejności jest oznaczenie hrabstwa czyli „Y”. Dajmy na to w moim miasteczku jest to WX czyli poprostu Wexford. Pod „Z” kryją sie cyfry oznaczające kolejność rejestracji pojazdu w danym hrabstwie. Ile radości daje ujrzenie kogoś jadącego samochodem zarejestrowanym jako pierwszy.

 

4.W 2015 roku rząd irlandzki zalegalizował związki homoseksualne.

 

 

 

 

 

5.Croke Park w Dublinie to czwarty co do wielkości stadion w Europie.

 

 


źródła zdjęć:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wexford_(hrabstwo)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_rejestracyjne_w_Irlandii
http://pl.maps-dublin.com/kod-pocztowy-dublin-mapie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: