CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

HOOK LIGHTHOUSE NAJSTARSZA DZIAŁAJĄCA LATARNIA MORSKA W EUROPIE

HOOK LIGHTHOUSE NAJSTARSZA DZIAŁAJĄCA LATARNIA MORSKA W EUROPIE

Po praktycznych informacjach, czas na zwiedzanie! Moje się zaczeło późno, bo dopiero kiedy kupiliśmy samochód. Wtedy każdą wolną chwilę spędzaliśmy w aucie.  Teraz, trochę się już to zmieniło. Wszystko co jest niedaleko, już zobaczyliśmy. Małymi kroczkami zwiedzamy dalsze części Irlandii. Co prawda, to nie duży kraj i odległości nie są wielkie, tak jak w Polsce, ale warto jechać gdzieś dalej na dwa dni. Droga z Dublina do latarni zajmie Nam około trzech godzin, ale warto w hrabstwie Wexford zostać, bo jest tu bardzo wiele atrakcji o których regularnie dowiecie się z mojego bloga.  Dziś chciałabym Wam pokazać miejsce, gdzie można odpocząć, a gdy ma się trochę więcej szczęścia –  zobaczyć wieloryby!

Zapraszam na wycieczkę po Hook Lighthouse – najstarszej działającej latarni morskiej w Europie.

HISTORIA HOOK LIGHTHOUSE

Hook Head jest przylądkiem półwyspu Hook, położonym na południu Irlandii. Mieści się tu jedna z najstarszych w Irlandii i jedna z najstarszych w Europie działających latarni morskich. Legenda brzmi, że mnich po znalezieniu na brzegu morza ciał rozbitków postanowił zbudować tutaj latarnię, by statki nie rozbijały się o skały i chciał zapobiegać tragediom.  Działała ona nieprzerwanie od około sześciuset lat, a od około ośmiuset wygląda, jak na zdjęciach. Ciekawostką jest to, że do dziś wyskakują na białej farbie ślady krwi, dlatego, bo materiał z którego jest latarnia to krowia krew, oraz skała wapienna. Latarnia została w pełni zautomatyzowana w 1996 roku. Jest częstym miejscem spotkań w gorące dni. Odbywają się tam gry i zabawy dla całej rodziny. Grille, oraz małe pikniki. Droga na Hook jest dosyć kręta, ale malownicza. Po drodze warto też zatrzymać się przy ruinach kościoła, który już jest w marnym stanie. Okolice Hook są przecudowne, ale niebezpieczne. W kamieniach są dziury, bywa też bardzo ślisko.  Dlatego idąc gdzieś dalej poza wyznaczone miejsce trzeba patrzeć pod nogi. Podobno z Hook można podziwiać wieloryby, ale z moim szczęściem niestety nie zobaczyłam żadnego. Może następnym razem się uda. Polecam tam pojechać, kiedy będzie pogoda, ponieważ jeśli jest wietrznie, możemy łatwo się przeziębić. 

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Latarnie także można zwiedzać od środka, trzeba wykupić bilet i pokonać 133 -ście schodów w górę. Widać z niej bardzo ładną panoramę na pobliskie wsie, oraz morze. 

Obok latarni znajdziemy małą kawiarnię, oraz sklep z pamiątkami. 

Parking dla samochodów jest darmowy. Ale w okresie wakacyjnym, albo w weekendy, możemy na nim nie znaleść miejsca, dlatego warto szukać punktów do zaparkowania o wiele wcześniej i się przejść.

Atrakcji w okolicy jest bardzo dużo, dlatego planując przyjazd tutaj, warto zobaczyć też wiele innych miejsc, między innymi najbardziej nawiedzony dom w Irlandii – Loftus Hall, oraz rezydencję rodziny jednego z prezydentów USA, a mianowicie Johna F. Kennedy-ego.

Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie Hook Lighthouse.

Źródło zdjęcie mapyDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: