CZYLI PROSTYMI SŁOWAMI O ŻYCIU ZA GRANICĄ

PRAKTYCZNE RADY PRZED PRZYJAZDEM DO IRLANDII

PRAKTYCZNE RADY PRZED PRZYJAZDEM DO IRLANDII

 

W końcu jest!

Witajcie na mojej nowej stronie! Mam nadzieję, że spodoba Wam się nowe miejsce.

 Przychodzę do Was z postem na temat praktycznych rad, które przydadzą się przed przyjazdem do Irlandii.Irlandia jest dosyć spokojnym krajem i urzekła mnie w niej natura, której nie brakuje. Jest tutaj bezpiecznie i spokojnie. A w dzisiejszych czasach, czego chcieć więcej prócz ciszy i relaksu? Oto moje wskazówki, które mam nadzieję Wam się przydadzą.

 BILETY LOTNICZE I LOT

 Z Polski lata do Dublina, aż trzech przewoźników: LOT, AerLingus oraz Ryanair. Ryanairem polecimy z wielu polskich miast natomiast linie LOT i AerLingus latają tylko z Okęcia w Warszawie.  Lotnisko w Dublinie jest jednym z najpopularniejszych w Irlandii. I jest bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą. Ja korzystam najczęściej z Rynaira, ale często jest on opóźniony, co czasem jest bardzo denerwujące, ale bilety na tego przewoźnika znajdziemy już w cenie 39-ciu złotych. Ale liczy się tu czas, bo bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. AerLingus ma wyższy standard i najniższa cena jaką u nich znalazłam to było 160 złotych. I czasem wybranie tego lotu jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ lecimy z Centrum Warszawy, a nie z lotniska oddalonego o 40-ści kilometrów od Centrum Warszawy. Lot trwa około trzech godzin.

IDEALNY CZAS NA PODRÓŻ

Irlandzka pogoda jest bardzo zmienna. W przeciągu kilku godzin możemy doznać, aż trzech pór roku. Rano może padać, a wieczorem będzie tak gorąco, że najlepszym pomysłem będzie wyskoczyć z jeansów i założyć krótkie szorty. Gdy chcemy zaznać ciepła i chcemy dostarczyć naszemu organizmowi trochę witaminy D polecam przyjazd w okresie od maja do sierpnia. Średnia temperatury wtedy to 16 stopni, chociaż w tym roku lato jest dla Nas łaskawe i czasem temperatura sięga 20-stu stopni! Na jesień do okresu wiosennego panuję szarość. W tym okresie często tutaj pada i są często porywiste wiatry, rzadko świeci cały dzień słońce. Temperatura jest wtedy w przedziale 5-8 stopni, w zimę temperatura rzadko spada poniżej 5-ciu stopni.

 

 

OBOWIĄZKOWY BAGAŻ

 Jest kilka rzeczy, które polecam zabrać na podróż bez względu na porę roku w jakiej tu przyjeżdżamy. Najważniejsze trzy rzeczy to: kurtka przeciwdeszczowa, dobre trekkingowe buty i przejściówka do prądu. Dobre buty przydadzą się, gdy będziemy mieć ochotę na wypad w teren za miasto. Najlepiej gdyby były wodoodporne. Kurtka zawsze ochroni nasze ubrania przed wiatrem, oraz nieoczekiwanym deszczem. A adapter do prądu się bardzo przyda, bo pamiętajmy, że tutaj jest inne wejście do kontaktu. Jest to wtyczka typu G z trzema prostokątnymi bolcami, które tworzą trójkąt.

 

JEDZENIE I ZAKUPY

 Moim zdaniem najtaniej kupimy w Tesco, oraz Aldim. Popularny jest jeszcze Lidl, ale moim zdaniem w nim jest najdrożej. Podstawowe ceny produktów podam Wam w innym wpisie, bo porównam Wam ceny z tych trzech marketów. Jeśli ktoś nie chciałby chodzić do restauracji to polecam mu te miejsca.  Znajdziemy w nich podstawowe produkty, ale nie tylko. Są w przystępnych cenach i zazwyczaj na podstawowe produkty do jedzenia nie wydamy więcej, niż 15-ście euro. Jeśli chodzi o restauracje to ceny mogą się bardzo wahać, ale za przeciętny obiad w Dublinie zapłacimy 15-ście euro. Najtaniej znajdziemy znane wszystkim Fish&Chips. Bary z tym daniem są prawie na każdym rogu.

 


PRAKTYCZNE INFORMACJE

  • Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem do Irlandii, nie występują tu żadne zagrożenia sanitarno- epidemiologiczne. Większość leków dostaniemy w aptekach, oraz lokalnych sklepach, jedyne utrudnienie to ograniczona ilość opakowań leku na osobę. Najczęściej jest to jedno opakowanie, np: paracetamolu na osobę.
  • Przed spożyciem wody z kranu powinno się ją przegotować. Jak przyjechałam tutaj słyszałam, że można pić bezpośrednio z kranu, ale nie radziłabym tego robić, bo nie ma stuprocentowej pewności.
  • Irlandia nie jest w strefie Schengen. Jedyne utrudnienie dla Polaków to dłuższa odprawa na lotnisku na której musimy mieć ważny paszport, lub dowód osobisty. ‚
  • Jeżeli chcemy się zabezpieczyć i bezpłatnie korzystać z usług medycznych, warto sobie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrobimy w każdym oddziale NFZ – Wszystkie informacje macie w linku obok —-> .KARTA EKUZ

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu ze mną  I do zobaczenia!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: